Hani Elazığspor’u görüşeceklerdi?

Hani Elazığspor’u görüşeceklerdi?

İstanbul’da yapılan Kulüplerbirliği toplantısında Elazığspor E’si ağza alınmadı

12 Şubat 2020 - 13:41

Haber: Hüseyin Kabukçu
Hafta içinde Süper Lig kulüp başkanlarının Elazığspor’a geçmiş olsun dileklerini yayınlayan ve tek tek görüşülen kulüp başkanlarını açıklayan Bordo-Beyazlı ekibimiz, teşekkür ifadelerinin altına;
“Ayrıca herhangi bir değişiklik olmaması halinde Salı günü yapılacak Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Elazığsporumuz’un içinde bulunduğu durumun gündeme alınarak görüşüleceği ifade edilmiştir” açıklamasını not düşmüştü.
Aradan geçen süre zarfının ardından Kulüplerbirliği Vakfı'nın aylık olağan toplantısı, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in daveti üzerine TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleştirildi.
Toplantıya TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Başkan Vekilleri Mehmet Baykan, Erhan Kamışlı, Erdal Bahçıvan ve Yılmaz Büyükaydın, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Akıncıoğlu, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, MHK Video Yardımcı Hakem (VAR) Koordinatörü Barış Şimşek katıldı.
Toplantıda MHK'nin yaptığı sunumun ardından, TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil birlikte açıklamalarda bulundu.

NİHAT ÖZDEMİR: "RAKİBE SAYGI DUYUN, RAKİBE JEST YAPIN"
TFF Başkanı Özdemir, toplantı hakkında şu değerlendirmede bulundu: "Kulüpler Birliği Başkanı ve üyelerini bugün Federasyonumuzda ağırladık. Aslında ev sahibi Kulüpler Birliği idi. Biz de yoğun katılım nedeniyle, hepimizin yeri olan Futbol Federasyonu'nda yapalım dedik. Büyük bir iştirakle, 18 kulübümüzün 17'sinin katılımı ile bu toplantıyı yaptık. Çok verimli bir toplantı olduğunu söyleyebilirim. Bu tür toplantıların da sık sık yapmamızın da Türk futbolunun geleceği açısından çok önemli olduğu konusunda bütün arkadaşlarımız hem fikir oldular, bunu da uygulamaya koyacağız. Her şeyden önce Türkiye ırkçılık konusunda değil Avrupa'ya dünyaya örnek gösterilen ülkelerin başında gelmektedir. Bugüne kadar ne Süper Ligimizde, ne diğer liglerimizde hiçbir zaman, basketbolu da buna katabilirim, ırkçılıkla ilgili bir olayı yaşamadık. Maalesef son haftada bu tip girişimlerin olduğunu gördük. Bundan bizim, Kulüpler Birliği'nin, bütün kulüplerimizin başkanlarının çok rahatsız olduğunu söyleyebilirim. Irkçılık konusunda Türkiye Futbol Federasyonu olarak hiçbir aykırılığa müsaade etmeyeceğiz. Bununla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız. Gerekli olan tüm cezaları uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Sağ olsunlar bütün Kulüpler Birliği olarak bütün arkadaşlar Federasyonumuza destek verdiler ve bu çalışmaları yapacağız.   

Diğer bir konu, hepimizin bildiği gibi son günlerde hakemlerimiz Türkiye'nin gündemine oturdular. Sayın Mehmet Sepil'in isteği ve arzusuyla, MHK'nin Başkanı Sayın Zekeriya Alp, Başkan Vekili Sayın Oğuz Sarvan ve VAR Sisteminin başında bulunan Sayın Barış Şimşek'i bir araya getirdik ve uygulamaları anlattılar. Kulüp başkanlarının önerilerini dinlediler. Çok verimli bir toplantı oldu. Ve VAR uygulamalarında bundan sonra neler yapmamız gerektiği konusunda karşılıklı görüş alış verişinde bulundular. VAR uygulamalarını anlattılar. Başta Sayın Mehmet Sepil olmak üzere bütün kulüp başkanlarına teşekkür ediyorum. Uzun bir toplantı oldu. 13 hafta kaldı. Görüyoruz ki şu anda liglerimizde 7, hatta 8 takımın şampiyonluğa oynadığı bir sezon geçiriyoruz. Herkes onu bunu konuşuyor ama lig tarihinde belki de böyle bir sezon yaşanmadı. VAR sisteminin ofsayt konusunda hiçbir hata olmadan, neredeyse yüzde 100 uygulanmasıyla, bugün bu takımlar artık şampiyonluğa oynar duruma geldi. Bundan hepimizin mutlu olması lazım, yayıncı kuruluşumuzun, taraftarların çok mutlu olması lazım.

Kulüp Lisans Sistemi'nde yeni bir uygulamaya geçtik. Tabi ki eksiklerimiz olacak. Onları karşılıklı tartıştık. Sezon sonunda bilançoların neticesinde, uygulayacağımızın neler olabileceğini, bu konularda hiçbir ödün vermeyeceğimizi her kulübe bugüne kadar olduğu gibi eşit davrandığımızı ifade ettik. Kulüplerimizin görüşlerini aldık ve yolumuza devam ediyoruz.

Türk milleti açısından futbol çok önemli. Hepimiz kullanacağımız lisana, dilimize, rakibimize saygıyı, rakibimize jest yapmayı unutmamalıyız. Bunu yalnız Yönetim Kurulu üyeleri, başkanlar değil, sahada ter döken bütün futbolcu kardeşlerimizin de teknik direktörlerimizin de rakibe saygı, rakibe jest ve ırkçılığa hiçbir şekilde meydan vermeden hareket etmelerini arzuluyoruz. Sonunda da kim hak edecekse ligin şampiyonluğunu o hak edecektir. Diğer kulüplerimizin de şampiyon olan takıma saygı göstermesi lazım."

MEHMET SEPİL: OLDUKÇA SAMİMİ VE FAYDALI BİR TOPLANTI OLDU
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil ise konuşmasında, Futbol Federasyonu'nun çağrısı ile Riva'da toplantı yapıldığını belirterek, "Daha önce Sayın Nihat Özdemir Başkanımız ile karar verdiğimiz gibi kulüp başkanları olarak Merkez Hakem Kurulu ile bir araya geldik. Kendilerinin sunumlarını dinledik. Oldukça samimi ortamda bir konuşma yapıldı. MHK'nin görüşünü aldık, sorularımızın cevaplarını aldık. Kulüp Lisans uygulamasını değerlendirdik. Geride kalan süreci tartıştık. Bu konuyu Sayın Erhan Kamışlı yürütüyor. Önümüzde ne yapacağımızı, ne şekilde olacağını, nelerin düzeltilmesi gerektiğini, nelerin kulüpler lehine olabileceğinin birlikte tartışılması gerektiğini konuştuk. Çalışmalarımızı yürüteceğiz. Son zamanlarda stadyumlarda oluşan ırkçılık tartışmaları tartıştık. Federasyonumuzun yaptırımları zaten var, kulüpler olarak biz de en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini konuştuk. Futbolla ilgili diğer konular da gündeme geldi. Herkesin açık yüreklikle konuştuğu bir toplantı oldu. Sayın Ali Koç'un ve Fenerbahçe'nin toplantıya katılmaması kendi tasarruflarıdır. VAR protokolü ile ilgili bir çok şey izah edildi. Değerli bilgiler aldık. Hakem atamalarıyla ilgili detaylı bilgi aldık. Bugün çok şey öğrendik, duyduk. Bütün kulüpler tatmin oldu. Bu uygulamanın taraftara da izah edilmesi gerekiyor. Her gün VAR uygulaması daha ileriye gidecek. VAR'ın gri alanları var. Bu nedenle herkes kendisi açısından yorumlayabiliyor ama bugünkü sunumun oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı. 

ELAZIĞSPOR’UN E’Sİ AĞZA ALINMADI
İlin mülki ve idari amirlerinin girişimleriyle ligden çekilmesine TFF nezdinde onay verilen Elazığspor, toplantı sonunda yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere kulüplerbirliğinin gündeminde yer almadı.

Bu haber 1337 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ'daki orman yangını söndürüldü
Elazığ'daki orman yangını söndürüldü
26 Eylül Elazığ Nöbetçi Eczaneler
26 Eylül Elazığ Nöbetçi Eczaneler