VAKA SAYIMIZ YÜKSEK(MİŞ)

HAKİMİYET GAZETESİ OLARAK AYLAR ÖNCE TEDBİRLERİN EKSİKLİĞİ VE DENETİM YETERSİZLİĞİ SEBEBİYLE VAKA SAYILARININ ARTIŞ YAŞANDIĞINI DEFALARCA MANŞETTEN DUYURMAMIZA VE EN YETKİLİ YÖNETİCİYE İLETMEMİZE RAĞMEN, ÖNLEM ALMA YERİNE BİLGİNİN KAYNAĞINI SORGULAYAN ANLAYIŞ, SAĞLIK BAKANININ UYARISI İLE GERÇEĞİ VE TEHLİKEYİ GÖRDÜ. YENİ TEDBİRLER YOLDA


VAKA SAYIMIZ YÜKSEK(MİŞ)

 

 

Ülkemizi, olduğu gibi şehrimizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını yayılma hızını artırarak devam ediyor. Yaz aylarında hızını azaltması beklenen salgın, beklenenin aksine vaka sayılarındaki artışla tehlike saçmaya devam ediyor.

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de son aylarda ciddi bir artış gösteren vaka sayısı, bu salgından vefat edenlerin sayısında da ciddi bir artış getirdi.

DÜĞÜN VE NİŞAN TÖRENLERİ TETİKLEDİ

İlimizde birkaç ay öncesinde  özellikle Vali Çetin Oktay Kaldırım döneminde vaka sayısı yok denecek bir seviyeye inmiş ve hastanelerimizde tedavi gören sayısı sıfıra kadar düşmüştü. Yeni normal dönemde kısmen esnetilen yasaklar ve özellikle düğün ve nişan törenlerinde uyulmayan kurallar, salgının yeniden yayılmasına ve binlerce kişiye bulaşmasına sebep oldu.

 

UYARMIŞTIK

Hakimiyet Gazetesi olarak bu tehlikeyi görmüş ve yetkilileri gerekli denetimleri yapma konusunda uyarmıştık. Özellikle düğün, nişan ve cenaze törenlerinin salgının yayılmasına davetiye çıkardığını gündeme getirmiş ve hem halkımızı kurallara uyma konusunda hem de yetkilileri denetimlerini artırma yönünde manşetlerden uyarmıştık.

Kurban Bayramı arifesinde bizlere ulaşan resmi olmayan vaka sayılarını, yayınlamak yerine yetkililere bizzat ileterek tehlikeye dikkat çekmiş ve önlemlerin artırılması gerektiğine dair görüşlerimizi özelden iletmiştik.  Ancak bu iyi niyetimiz ve gazeteci kimliğimizden öte insani kimliğimizle önlem alınmasına dair bilgilendirmemiz, önlem alınma yerine “bu bilgileri nerden aldınız?” sitemi ve sonrasında “bir gün olur da…”  üslubuyla üstü kapalı tehditle karşılık bulmuştu.

KAÇINILMAZ SONUÇ

Bizlerin iyi niyetle ve bizzat kendilerine yaptığımız uyarılar karşılık bulmamış, aylar öncesinde alınan önlemler ve titiz denetimlerle kontrol altında bulundurulan vaka sayısında, hızlı bir artışın yaşanmasına sebep olmuştu.

Vaka sayılarında göstere göstere yaşanan artışlar sonucu İçişleri Bakanlığının tüm illere gönderdiği genelge kapsamında sembolik, göstermelik ve kameralara görüntü verilip sona erdirilen denetimlere dönüşmüş ve bunun sonucu vaka sayılarında artış  kaçınılmaz olmuştu.

YA BAKAN UYARMASAYDI?

İlimizde vaka artışları, hastanelerin hem tahlilde hem de yoğun bakım ünitelerinde yaşadıkları sıkıntılar bilindiği ve bu konuda herhangi bir önlem alınmadığı süreçte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın isim vererek Elazığ’a dikkat çekmesi şehrimizin gerçek korona virüs tablosunu  ortaya koyması açısından da önemliydi.

Bakan Koca’nın  "Yaklaşık 10-12 ilin vaka sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bunlardan bazılarının Elazığ, Adıyaman, Malatya olduğunu söyleyebilirim" sözleri il yöneticilerini harekete geçirmekle kalmadı ilk kez vaka sayısının artış seyri gösterdiği ifade edilmek zorunda kalındı.

VALİ YIRIK: TEDBİRLERE DEVAM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayısında artış olan iller arasında gösterdiği Elazığ'da “Sağlık için hepimiz için” amacıyla iş yerlerindeki vatandaşlarla görüşen Vali Yırık, maske, hijyen ve mesafe konusunda halkı uyardı.

 Özellikle son günlerde korona virüs vaka sayılarının arttığını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşadığımız belirten Vali Yırık, şunları söyledi:

“Bu artıştan elbette ki vilayetlerimiz de kendi payını alıyor. Hastalığın bitirilmesine dönük il pandemi kurulumuz bir takım kararla aldı. Vatandaşlarımız mütemadiyen buna uymasını arzu ediyoruz. Son çalışmamızda da aynı şeyi söylemiştik. Bugün yine aynı şeyi söylüyoruz. Vatandaşlarımız özellikle kalabalığın çok olduğu yerde korona virüs ile alakalı tedbirlerin mütemadiyen eksiksiz bir şekilde uygulanmasını, dikkat etmesini istiyoruz. Diyoruz ki, korona virüs tedbirden asla güçlü değildir. Maske, mesafe ve temizlik, bu üç kural bu virüsü bitirmeye yeterli. Bizim de buna uymamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın bu kurallara uyduğu takdirde salgının azalacağını düşünüyoruz”

VALİ YIRIK: “ZATEN VAKA SAYIMIZ YÜKSEK..”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayısı artış olan iller arasında Elazığ'ın da bulunduğu açıkladığını aktaran Vali Yırık, “Rehavete kapılmaya gerek yok. Zaten vaka sayımız yüksek. Bunu buradan tekrar hatırlatıyorum. Vatandaşlarımıza ısrarla istirham ediyorum, maske, mesafe ve temizlik gibi üç basit kural. Neticede kontrollü sosyal hayata uyduğumuz takdirde, ben bu sıkıntının günbegün ilimizde azalacağını ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de inşallah ortadan kalkacağını düşünüyorum. Yaptığımız çalışmanın özü bu. Herkesin yapacağı şeyler var. Bunları da söyledik, maske, mesafe ve temizlik” diye konuştu.

Umarız Elazığ, yeniden Sağlık Bakanı Koca’nın uyarı yapacağı bir konuma gelmez ve hem vatandaşlarımızın kurallara özenle uyması hem de ilgili kurumların sıkı denetimleri ile vaka sayılarının artışının önüne geçilir.