Dr. Özcan Uçar :  “COVİD-19 HASTALARINA AMBULANS YETİŞMİYOR” 


Dr. Özcan Uçar :  “COVİD-19 HASTALARINA AMBULANS YETİŞMİYOR” 

Erol KARA/Elazığ,Bingöl, Tunceli Tabipler Odası Başkanı Dr. Özcan Uçar, Devletin pandemiye karşı aldığı önlemleri yetersiz bulduğunu belirterek, “Yeterli olsa hastalık pik yapmazdı. Yeterli olsa bu kadar vaka sayısı artmazdı.  Ekonomi salgına tercih edildi. Şu an COVİD hastalara ambulans yetişmiyor. En az 30 hekim arkadaşımız COVİD’den yoğun bakım ve entübe vaziyette.” dedi. 

Birkaç ay önce Elazığ ‘da kısıtlı sayıda Corona hastası olduğunu söyleyen Elazığ Bingöl, Tunceli Tabipler Odası Başkanı Dr. Özcan Uçar,“Hastalığın seyri değişti, karın ağrısı sırt ağrıları ishal  ile geliniyor.Asistan haricinde en az 30 COVİD olduğunu biliyoruz”dedi. 

 

COVİD HASTALARI HEKİMLERE İTİRAZ ETMEMELİ 

Dr. Özcan Uçar,”Sağlık bakanlığı bütün hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmişti. Takip ve tedavilerin biz yapıyorduk. Yoğun bakımlarımızı açıyorduk. Haziran ayı sonunda bu kaldırıldı. COVİD hastalarımız bu aşamada hekimlerin söylediklerine yerine itiraz etmeden önerilere dikkat etmeli.  Hastalığın seyri değişti.” dedi. 

 

ÇOK SAYIDA HEKİM COVİD HASTASI 

Son dönemde asistan haricinde en az 30 hekimin COVİD olduğunu söyleyen Elazığ Bingöl, Tunceli Tabipler odası Başkanı Dr. Özcan Uçar,” Bu hastalık ciddiye alınması gereken bir hastalık.Şuan yoğun bakım da ve entübe hastası olan doktor arkadaşlarımız var bölgemizde. Fethi  Sekin ve Medikal Park hastanesinde yoğun bakımda yatan durumu kötü olan arkadaşımız var. Üniversitede çok sayıda asistan arkadaşımız var.” dedi. 

 

HERŞEY SERBEST BIRAKILDI 

Devletin pandemiye karşı aldığı önlemleri yeterli bulmadığını belirten Dr. Özcan Uçar,“Yeterli olsa pik yapmazdı. Yeterli olsa bu kadar vaka sayısı artmazdı.  Ekonomi salgına tercih edildi. Ekonomi ön plana çıkarıldı her şey serbest bırakıldı” diye konuştu.  Uçar,” Seyahatler serbest bırakıldı. Düğünler,restorantlar, mitingler ve tatiller serbest bırakıldı.  İnsanlar rahat seyahat ettiği zaman temas ettiği için her yere yayıldı. İzolasyon bir müddet daha devam etseydi bunlar olmayacaktı. Sürü bağışıklığı oldu.”dedi. 

 

HASTA ÇOK KENDİ İMKANINIZLA GİDİN DENİLİYOR 

COVİD hastası sayısının artışından dolayı şu an ambulansların ihtiyaca cevap veremediğine dikkat çeken Dr. Uçar,” COVİD hastalarına kendi imkânınızla gidin deniliyor. Çünkü artık ambulans yetişmiyor. Bir hafta önce alınan örnek sayısı 800 civarındaydı. Şimdi bu rakam daha da yükseldi. Mart ve Nisan aylarında tedbirler sıkı olduğu için  birkaç COVİD hastası görmüştüm. Onun dışında görmemiştik. Şu an kendim bile polikliniğimde  günde en az bir iki tane COVİD hastası görüyorum.” diye konuştu.