AKDAĞ: “TESİS 2020’DE TAMAMLANIP 200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK” 

Erol Kara: Elazığ’ı bölgenin “Yalıtım Üssü” haline getirecek, bölgemizin en büyük Entegre Taş yünü üretim tesisinin Lansman Toplantısı Elazığ Organize Sanayi bölgesi konferans salonunda yapıldı.


AKDAĞ: “TESİS 2020’DE TAMAMLANIP 200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK” 

Sahip olduğu işletmeler ve yaptığı yatırımlarla Elazığ’a, bölgesine, ülke ekonomisine, üretim gücü ve ihracatına önemli katkılar sağlayan Akdağ Şirketler Grubu; ekonomik durgunluğa rağmen bölgesindeki en büyük sanayi yatırımlarından birini daha hayata geçiriyor.

Elazığ’ı yalıtım üssü yapacak bölgenin en büyük taş yünü entegre tesisini hayata geçirmek için hazırlıklara başlayan Akdağ ailesi; sürdürülebilir ve temiz bir dönüşüm sistemi ile tüm atıkların tekrar üretime dönüştürüldüğü, doğaya dost, insana ve çevreye saygılı, sıfır atık hedefli bir üretim modeli ile yapılacak tesisin temellerini yakında atacak.

Elazığ OSB‘de bulunan 90 bin metrekare arazi üzerinde 25 bin metrekare kapalı alanda inşa edilecek Entegre Taş Yünü Tesisi, pek çok yönden bölgedeki ilk ve tek olma özelliğini bünyesinde barındıracak özelliklere sahip olacak. Tesis, birinci etapta yıllık 40 bin ton taş yünü üretim kapasitesi ile bölgenin en büyük taş yünü üretim kapasitesine sahip olacak.

2020 yılı ikinci yarısında  faaliyete geçmesi  planlanan Tesis, birinci etapta yıllık 40 bin ton taş yünü üretim kapasitesi ile bölgenin en büyük taş yünü üretim kapasitesine sahip olacak. Aşamalı olarak yapılacak ikinci ve üçüncü etap ilave yatırımlar ile Tesisin; 40 bin metrekare kapalı alana ve yıllık 100 bin ton üretim kapasitesine ulaşması planlanıyor. Böylece ülkemizdeki üretim hacminin önemli bir bölümünün bu tesisten karşılanması planlanıyor.

Elazığ Organize sanayi toplantı salonunda gerçekleyen lansman toplantısına Vali Çetin Oktay Kaldırım, Eski Devlet Bakanı Ahmet Cemil Tunç, Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirbağ, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, ile çok sayıda STK temsilcisi ile iş adamı katıldı.

Akdağ Şirketler Gurubu Genel müdürü Muhammed Akdağ, Ülke ve bölge ekonomisine büyük katma değer sağlayacağını düşündüğümüz; yüzde 100 doğal ve ham maddesi şehrimizde mevcut olan Entegre Taş Yünü Üretim Tesisi yatırım kararının alındığını belirterek, fabrikanın 2020 yıllında üretime başlayacağını ve yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Akdağ, “Yapılacak olan tesisimizde, Makine ile Ekipman ve mühendisliği Avrupa menşeli olup en son ileri teknoloji kullanılacak şekilde projelendirilmiştir. Endüstri 4.0 akıllı fabrika modeli ile kurulacak olan fabrika, kendi ihtiyacı olan elektriğini üreteceği gibi, proseste ihtiyaç duyacağı diğer katkı ve yardımcı mamullerin üretimini de kendi bünyesinde yapabilecek. Tesiste özelikle teknik ürünlerde yapılacak Ar-ge çalışmaları ile sektöre yeni bir vizyon kazandırılacaktır. Tesis sıfır atık hedefi ile tasarlanmıştır. Sürdürülebilir ve temiz bir dönüşüm sistemi ile tüm atıklar tekrar üretime dönüştürülerek karbon ayak izini uluslararası standartlarda kabul edilen oranların altına çekilerek yeşile dost, insana ve çevreye saygılı bir üretim modeli oluşturulacaktır” dedi.

 

200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

90 bin metrekare arazi üzerinde 25 bin metrekaresi kapalı alanda yapılacak olan Taş Yünü Entegre Tesisin yüzde 100 milli sermaye ile yapılacağını söyleyen Akdağ, “Üretim ile 1. aşamada ( muhtemelen 1 yıl sonra ) 40 bin ton, 2. aşamada yapılacak yatırım ile 80 bin ton  ve 3. ve son aşamada yapılacak ilave yatırımlar ile tesisimiz, toplamda 100 bin ton taş yünü üretim kapasite ile tüm ürün gamlarında üretim yapabilecek kapasiteye ulaşacaktır.  3.ve son tamamlandığında bölgenin mineral taş yünü ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’inin, ülkemizin ise yaklaşık yüzde 25’inin yüzde 100 yerli ve milli sermaye ile yapılacak bu tesisten karşılanması hedeflenmektedir.  

Ayrıca yine bu yatırımla, tüm fazlar tamamlandığında direk olarak 200 kişiye, dolaylı olarak 500 kişiye istihdam sağlayacaktır.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım da Ülkemize çok büyük katkı verecek olan böyle bir yatırımın ilimizi bölgemize hayırlar getirmesini diliyorum dedi. Kaldırım, yaptığı yatırımlarla ülkemize katkı sağlayan bu nezih ailesi tebrik ediyorum dedi. Vali Kaldırım, “Hedeflerini ne kadar büyük korsa dünyada alacağı yer de işgal edeceği yerde o kadar büyük olacaktır. Artık Dünyada ülkeler değil şehirler yarışıyor. Şehirlerini doğru yöneten özel sektör alanında çalışan yeni gelişmeleri iyi yakalayanlar başarılı olacaktır” dedi.

Eski Devlet Bakanı Ahmet Celil Tunç da yaptığı konuşmada Bu projenin Rahmetli Sait Akdağ’ın hayalli olduğunu belirterek, demek ki insan hayal etmeden hiçbir şeyi yapamaz diye konuştu. Tunç, “Hayal olmadan aşk olmadan güçlüklere katlanmaz zor. Türkiye şartlarında yatırım yapmak çok kolay bir şey değil. Sanayicilerimiz ülkenin kalkınması için elinden geleni yapması takdire şayandır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Taş yünü entegre tesisinin tanıtım filmi ve yemekle son buldu.