Nefes Darlığı Şikayeti İle Doktora Gitti...

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle başvuran hastanın nefes borusundan çivi çıkarıldı.


Nefes Darlığı Şikayeti İle Doktora Gitti...

Öksürük ve nefes darlığı şikâyetiyle Şehir Hastanesine başvuran Keko Ateş’e (91) yapılan tetkik ve muayenelerden sonra nefes borusunda çivi olduğu tespit edildi. Hastanın hayatını tehlikeye atan bu durumun giderilmesi için hasta Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Murat Kılıç tarafından operasyona alındı. Soluk borusun içerisinde ve sağ akciğer içerisine doğru kaçmış olan çivi “Rijit Bronskoskopi” işlemi ile çıkarıldı.

Hızlı bir şekilde müdahale edilmediği takdirde hayatı tehlikeye atabilen bir durumla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Dr.Öğr. Üyesi Murat KILIÇ, “Larenks Kanseri nedeniyle 24 yıl önce Total Larenjektomi yapılan (Larenksi alınan) ve Trakeostomisi bulunan (Boynundan nefes borusuna açılan açıklık aracılığıyla nefes alıp verebilen) hasta; nefes borusundaki bu açıklığı temizlemek amacıyla kullandığı 10 cm’lik çivi soluk borusuna kaçmakta.

Bu nedenle gelişen öksürük ve nefes darlığı şikâyeti ile önce başka bir sağlık merkezine başvuran, ardından Fethi Sekin Şehir Hastanemiz Göğüs Cerrahisi Kliniğine yönlendirilen 90 yaşındaki hastaya çektiğimiz tomografide soluk borusu içerisinde ve sağ akciğer içersine doğru kaçmış olan bir çivi olduğunu tespit ettik. Bunun üzerine hastamızı acil olarak ameliyata aldık. Uyguladığımız Rijit Bronskoskopi işlemi ile nefes borusundaki 10 Cm’lik çiviyi başarılı bir şekilde çıkardık. Hastamızı ameliyat sonrası bir süre serviste takip ettikten sonra gün içerisnde şifa ile taburcu ettik.” Dedi.

Nadir de olsa bu tarz durumlarla karşılaştıklarını ve bu tür durumlarda hızlı müdahale etmenin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Dr. Murat KILIÇ, trakeostomili hastaların bu şekilde yabancı cisimlerle soluk borusuna müdahale etmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.