Fethi Sekin Şehir Hastanesi, HIMSS sertifikası alma sürecine girdi

Fethi Sekin Şehir Hastanesi, HIMSS sertifikası alma sürecine girdi

Uluslararası ileri teknoloji ile sağlık hizmetlerinde verimlilik ve kalitenin artırılmasının hedeflendiği belirtilen Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin dünya çapında kabul gören bir model olan Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu (HIMSS) sertifikası alma sürecine girdiği bildirildi.

15 Ocak 2020 - 10:26

Sağlık alanındaki dijital dönüşümün Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde de hayata geçmesi amacıyla idare ve işletme tarafından oluşturulan komisyonlar çalışmalarını sürdürüyor. Hekimin teşhis ve tedavi sürecini destekleyen elektronik ortamın sağlanması gibi birçok teknolojik altyapı hazırlığının yapıldığı hastane HIMSS sürecine girdi. Sağlık Bakanlığı ve Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından “Kamu Özel İşbirliği” (PPP) modeli ile 2018 yılının Ağustos ayında kapılarını açan hastanede, Hastane Yönetimi ve Rönesans İşletme Hizmetleri tarafından yürütülen çalışmaların odak noktasını kalite standartlarında dünyaca kabul görmüş olan HIMSS modeli oluşturduğu belirtildi.
Rönesans İşletme Hizmetleri Fethi Sekin Şehir Hastanesi Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Muhammed Önal, HIMSS sertifikası hazırlık sürecine ilişkin bilgi verdi.
Sağlıkta dijital dönüşüm ile teknolojik ve dijital uygulamaların hem sağlık hizmetinin sunumu hem de insan hayatının korunmasında en önemli araç haline geldiğini belirten Önal: “Sağlık alanında teknolojinin kullanımını ölçen ve standartlar koyan sistemlerin en önemlisi ise HIMSS standartlarıdır” dedi.
Standartların eksiksiz olarak uygulanması ile hem hasta hem de çalışan güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılması, hizmet kalitesi, verimlilik ve hizmet hızının artırılması gibi birçok kalite kriterine uygunluğun sağlanmasının amaçlandığını vurgulaan Önel, HIMSS tarafından değerlendirmesi yapılan hastanelere 1 ile 7 arasında kategori notu verildiğini aktardı.
Fethi Sekin Şehir Hastanesi olarak HIMSS EMRAM seviye 6 ve seviye 7 belgesi almak için Ocak 2020 itibariyle sürecin başladığını da anımsatan Önal, akreditasyon çalışmalarını tamamlayıp dijital kalite belgesini almayı hedeflediklerini kaydetti.

Dijitalleşme ile kağıtsız sisteme geçiş
Hastane Yönetimi ile uyum içinde gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında, hizmet kalitesi standardını en üst seviyede tutmaya ve daha da iyileştirmeye özen gösterdiklerini dile getiren Önal:"Bu konseptten hareketle HIMSS ile başlanan süreçte yasal olarak alınması zorunlu olan imzalı onam formları dışında diğer tüm süreçler dijital ortamda yürütülerek keğıtsız bir hastane olmayı hedefliyoruz. Böylece, acil ve yatan hasta servis işlemleri, hemşirelik işlemleri gibi akıllı tabletler ile hasta başında yapılabilecek. Tıbbi hataların minimize edilmesiyle, planlanan tedavilerin ve hasta bakım hizmetlerinin kalitesi yükseltilerek iş gücü verimliliği ve çalışan memnuniyeti de artırılmış olacak"dedi.

Hekimi uyaran yapay zeka
Doğru hasta doğru ilaç eşleştirmesi, ilaçların birim dozda hazırlanması, kapalı döngü ilaç sisteminin kullanılması, doğru yemeğin doğru hastayla eşleştirilmesi gibi mobil cihazların kullanıma alınarak hastaya ayrılan zamanın artırılmasının sağlanacağını da sözlerini ekleyen Önal, “Ayrıca, örneğin bir hastanın herhangi bir ilaca alerjisi varsa bu ilacın istemi durumunda sistem uyarı vererek sağlık profesyonellerini yönlendirmekte ve olası bir olumsuzluk engellenmektedir.Dijital hastanede, hastane yönetimi iş zekası uygulamaları üzerinden performans izlemi ve değerlendirmesini daha kolay ve hızlı yapabileceklerdir. Böylece, finansal kaynakların etkin ve verimli kullanımı sağlanacak ve kayıt dışı giderler önlenmiş olacaktır”ifadelerini kullandı.

Bu haber 424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NE YARAN VARMIŞ SENİN?
NE YARAN VARMIŞ SENİN?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(Korona virüs) Anadolu’da ikinci zirveyi şimdi yaşıyoruz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “(Korona virüs) Anadolu’da...