Engelleri yendi, halterde Türkiye 3.’sü oldu

Engelleri yendi, halterde Türkiye 3.'sü oldu

Elazığ’da bedensel engelli Metin Fırat (38), beş ay önce başladığı halter sporunda önemli bir yol kat ederek katıldığı Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda 110 kilo kaldırarak Türkiye 3.’sü oldu ve azmiyle engelleri ortadan kaldırdı

26 Kasım 2019 - 13:04 - Güncelleme: 26 Kasım 2019 - 15:01

Haber: Hüseyin Kabukçu
Kocaeli’nde yapılan Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda Elazığlı sporcu Metin Fırat 3. oldu. Beş ay önce sosyal medyadan izlediği videoyla engelleri ortadan kaldırmaya merak salan Fırat, yoğun antrenmanların ardından 22-23 Kasım tarihlerinde yapılan organizasyonda Türkiye 3.’sü oldu. 5 yaşında geçirdiği çocuk felcinden dolayı bedensel engelli kalan Metin Fırat, gelecek yıllar için hedefini Türkiye Şampiyonluğu olarak belirledi ve kendisi gibi engelli olan vatandaşlara umut ışığı oldu.

“AZİM OLDUĞU SÜRECE HER ENGELİN ÜSTESİNDEN GELİNİR”
Bir çocuk babası olan Elazığ’ın ilk halter sporcusu Metin Fırat, halter sporuna başlamasına ilişkin olarak, “Sosyal medyada gezinirken bir arkadaşımızın halterde Avrupa şampiyonu olduğunu gördüm ve heveslendim. Bir engelli olarak biz de bunu başarabiliriz diye düşündüm. Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne başvurarak lisansımı çıkarttım. Ondan sonra müdürlüğümüz salona yönlendirme yaptı. Beş aydır burada çalışıyoruz. Ben beş ayda bu kadar yol kat edeceğime inanmıyordum. Azim olduğu sürece her engelin üstesinden gelineceğine inanıyorum. Sağolsun hocam da hiç pes etmeden beni çalıştırdı. Beş aylık bir çalışmanın ardından halterde Türkiye 3.’sü oldum” diye konuştu.

“YETER Kİ AZİMLİ OLSUNLAR”
Engelli kardeşlerine de mesaj gönderen Fırat, “Evde dört duvar arasında vakit geçireceklerine böylesi güzel sporlara başlayabileceklerini ifade ediyorum. Yeter ki azimli olsunlar, ben bunu yaparım desinler. Bende öyle yaptım ve Türkiye 3.’sü oldum” dedi.

ABACIOĞLU: “METİN AĞABEY ASIL ENGELİN ZİHNİYETTE OLDUĞUNU YANSITTI”
Metin Fırat’ı Türkiye Şampiyonası’na hazırlayan antrenörü Muhammet Abacıoğlu (37) ise, “Metin ağabeyimiz il müdürlüğümüze ben kabuğumdan sıyrılmak istiyorum diye geldi. Biz de bu teklifi kabul ettik. Asıl engelin zihniyette olduğunu bize yansıttı. Gerçekten özgüvenli bir ağabeyimiz. Yaklaşık beş aylık zaman diliminde 75 kilo ile başlayıp, 125 kilograma kadar ağırlık kaldırabiliyor şu anda. Bu başarısı da kendisini Türkiye 3.’lüğüne taşıdı. Milli takım kampına gidecek ve belki de 2020 olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek. Elazığımız’ın ilk ve tek halter sporcusu. Metin ağabeyimiz gibi engelli kardeşlerimiz evlerinde zamanlarını boşa geçirmesinler. Her türlü engelli kardeşimize hizmet etmeye hazırız biz” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1045 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet ataş
  6 ay önce
  Tebrikler
 • Yavuz Şen
  6 ay önce
  Bir engelli olarak her şey istemek ile başladığını hep söylemişim. Metin başkanım istedi durmak sızın çalıştı ve şehrimizi ve biz engellileri gururlandırdı tebrikler başkanım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Karaismailoğlu: “İnsan sağlığı ön planda tutularak gemilerde yolcu taşımacılığını başlatıyoruz”
Bakan Karaismailoğlu: “İnsan sağlığı ön planda tutularak...
ABD'de devam eden protestolar kontrolden çıktı
ABD'de devam eden protestolar kontrolden çıktı