ENERJİ BOŞALDI VATANDAŞLAR RAHAT OLABİLİR

ENERJİ BOŞALDI VATANDAŞLAR RAHAT OLABİLİR

EROL KARA- Fırat Üniversitesi jeoloji Mühendisliği Dr. Öğretim üyesi Mehmet Küküm, 6,8 lik depremin enerji boşaltan bir deprem olduğuna dikkat çekerek, “Bundan sonra daha büyük deprem beklemiyoruz bu fay üzerinde. Yoğunluk 3’ün üzerindeki ki depremlere kaldı. Enerji boşaldı bundan sonra insanlar psikolojik olarak rahatlayabilirler. Artçı depremler gün gün sönecektir" dedi.

31 Ocak 2020 - 12:39

Deprem sonrası ODTÜ, İTÜ, Kandilli rasathanesi, Yıldız Teknik üniversitesi beraber sahada çalışmalar yaptıklarını söyleyen Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Dr. Öğretim üyesi Mehmet Küküm, 2003’den beri fayların yıllık hareketlerini izliyorduk. 2003 yılından beri 24 Ocak depreminin meydana geldiği Pütürge seğmendi üzerinde ciddi hareketlik vardı. 5 üzeri beş deprem yaşadık. Biz bu 5 üzerindeki depremleri öncü olduğunu tahmin etmedik. “ diye konuştu.

 

ARTÇILAR AZALACAK

Sahada Kandilliden jeofizikçiler Yıldız teknik den haritacılar, Fırat Üniversitesi'nden de jeologların olduğunu söyleyen Dr. Küküm; “Depremin ilk günden sonra ki gün vatandaşlar artçıları hissetmeye başladı.Az artçılar olacak. Günden güne azalıp sönüp gidecektir. Bu kadar çok artçı yaşanması normaldir. 6.8 büyüklüğünde bir deprem, en son kandilinin açıklamasına göre 946 artçı deprem olmuştu. 29 tanesi 4’ün üzerinde.  Bunlarda giderek azalacak. Ağır hasarlı veya vatandaş evine güvenli olmadığını düşünüyorsa girmesin. 6,8 depremden sonra 4 veya 5 büyüklüğünde artçıların olması normal. Biz bilim ışığında 6.8’lik depremin bir enerji boşaltan deprem olduğunu söylüyoruz. Bundan sonra daha büyük deprem beklemiyoruz bu fay üzerinde. Hazar gölünün güneyinden başlayıp Pütürge’ye kadar devam eden fay üzerinde daha büyük depremi bilimsel olarak beklemiyoruz. Maksimum olabilecek depremi şöyle hesaplıyoruz.  6,8 dan biri çıkarıyoruz 5.8’e varmayan depremler olacaktır. Zaten kandilli bunla ilgili açıklama yapabilir.Artıçı depremler belki 5’in de üzerine çıkmayabilir. Depremin gidişatında çok hızlı sönümlenme var.  Hem 4 üzerindeki depremlerde hem de 3 üzerindeki depremlerde ciddi sönümlenme var. Yoğunluk 3’ün üzerindeki ki depremlere kaldı. Enerji boşaldı bundan sonra insanlar psikolojik olarak rahatlayabilirler" dedi.

 

Bu haber 24408 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • mehmet zeki
  1 ay önce
  elazığ kuzeybatı istikameti olan keban ve cip tarfına yapılaşmalı. böylece fay hattından uzaklaşır
 • esra kanun
  1 ay önce
  peki sivriceden önce palu depremi gundemdeydi oradaki enerji bosalmadn sivricede deprem oldu. paluda beklenen deprem 7 nin uzerinde olacak diye yillardir soyleniyor boyle bir depremjn etkisi merkezi ayni sekil etkilermi ??
 • Elazig
  2 ay önce
  2 saat önce 4.0 büyüklüğünde deprem oldu ordan konuşmak kolay
 • Hilal ava
  2 ay önce
  Aracılar devam ediyor psikolojik olarak hiç iyi degiliz
 • İlhan ozturk
  2 ay önce
  İnşallah oyledir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vaka sayısı da arttı!
Vaka sayısı da arttı!
31 şehre giriş yasaklandı!
31 şehre giriş yasaklandı!