ELAZIĞLI KANUN SANATÇISI TAKDİR TOPLUYOR

 ELAZIĞLI KANUN SANATÇISI TAKDİR TOPLUYOR

Başak Meral Gündüz/Pek çok sanatçıya  sahnede, TV programlarında, ekstralarda kanun çalan Asım Şenocak binlerce takipçisi olan genç bir kanun sanatçısı.

11 Mayıs 2020 - 12:05 - Güncelleme: 11 Mayıs 2020 - 12:40

Onur Asım Şenocak gazetemize yaptığı açıklamada; "Küçük yaşlardan itibaren müzik dünyasının içindeyim. Ünlülerin, şan hocası olan Emel Şenocak ise annem. Annem Emel Şenocak, tanınmış sanatçıların, haber spikerlerinin, gazetecilerin şan hocası. Devlet Sanatçısı, İ.T.Ü Konservatuar  Öğretim Üyesi olan annem Emel Şenocak  beni kanuncu,ablamı da kemancı olarak  yetiştirdi. Ablam Esra Şenocak gibi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Hazırlayıcı Birim Çalgı Bölümüne girdim ve Kanun Ana Sanat Dalından 2007_2008 eğitim öğretim yılında bölüm birincisi olarak mezun oldum.Eğitimime devam ederken babamı kaybettim” dedi.

Asım Şenocak; "Aynı zamanda kanun  sanatçısı ve eğitimci Elazığlı  Engin Şenocak'ın oğluyum. Elazığ Musikisine en büyük katkı, 35 yıl önce bir grup musikisever tarafından kurulan Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği (EMKD)’dir. Dernek, Elazığ Musikisine çok büyük katkılar sağlayarak, birçok ismi müzik dünyasına kazandırmıştır. Bu dernekte öyle isimler yetişmiştir ki, kimisi esnaf, kimisi akademisyen, kimisi bürokrat… Ama hepsi “Musiki” durağında buluşmuşlardır. EMKD ilk binasında ve ilk yıllarında babam Engin Şenocak’tan kanun dersi almaya başlamışlardır” dedi.

Asım Şenocak "Son zamanlarda TRT de Umut Akyürek'in programlarında kanun çalıyorum. 2010 Eğitim-Öğretim yılında, Haliç  Üniversitesi  Konservatuarı  Sosyal  Bilimler  Enstitüsü Türk Müziği Yüksek Lisans Programından, derece ile  mezun oldum. Halen, Bakü Müzik Akademisi Doktora Programında, tez aşamasında eğitimime devam etmekteyim” dedi.

 

Bu haber 2160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Saadet Şahin
  5 ay önce
  Şenocak ailesini yürekten kutluyor, başarılarının daim olmasını diliyorum
 • Ahmet ERTAM
  5 ay önce
  Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah Engin Şenocak arkadaşımızdı.Birlikte Elazığ halk eğitim klasik Türk müziği korosunda birlikte çalıştık..Naci Sonmez,Alaattin Paksoy,Dogan Sever,Burhan Yaman,Gürhan Yaman kardesler,Atilla,Celil Mataracı ve daha nice kiymetli arkadaslarimiz.
 • NACİ SÖNMEZ
  5 ay önce
  RAHMET OLSUN ENGİN KARDEŞİME. ONU ERKEN KAYBETTİK. SİZLER; ONU EBEDİYYEN YAŞATACAKSINIZ. İÇTENLİKLE KUTLUYORUM EFENDİM.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüs Elazığ'da yeni kısıtlamalar
Koronavirüs Elazığ'da yeni kısıtlamalar
TEŞEKKÜR
TEŞEKKÜR