Elazığlı Heykeltıraş Bir Aşk Hikayesini Ölümsüzleştirdi

Elazığlı Heykeltıraş Bir Aşk Hikayesini Ölümsüzleştirdi

Yaptığı eserlerle büyük beğeni toplayan Elazığ Ağın doğumlu heykeltıraş, seramik sanatçısı Emrullah Güler aynı yastıkta geçen 60 yıllık bir aşk hikayesini ölümsüzleştirdi.

05 Temmuz 2019 - 13:36

Elazığ Ağın ilçesi doğumlu olan ve Malatya’da ikamet eden Emrullah Güler, İnönü Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği Heykeltıraş Ana Sanat Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul’da Seramik eğitimi alıyor. Aldığı eğitimlerin ardından kendisine ait Mavi Sanat Evi’nde yaptığı eserlerle büyük beğeni kazanan Heykeltıraş ve Seramik Sanatçısı Emrullah Güler, son olarak bir aşk hikayesini ölümsüzleştirdi.

ONLARI ÖLÜM BİLE AYIRAMADI

Aslen Malatyalı olan Almanya'da yaşayan yarım asırdan fazla evli olan Ali ve Gülperi çiftini ölüm de ayırmamıştı. 2018 yılında Almanya'da vefat eden Ali Ülger'in cenazesi vefatından 3 gün sonra memleketine getirilmiş. Gülperi Ülger, eşinin ölümüne dayanamayıp eşinin tabutu başında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştu. 60 yıl boyunca aynı yastığa baş koyan çifti ölüm bile ayıramamış ikisi de aynı gün defnedilmişti. Çiftin herkese örnek olacak yaşantısını unutturmamak ve yaşatmak isteyen evlat ve torunları da bir anıt mezar yaptırdı.

60 yıllık evli olan, bu sürede birbirine sadık kalan ve peş peşe hayatını kaybeden Ali Ülger ve Gülperi Ülger çiftinin bu aşk hikayesini eseriyle ölümsüzleştiren heykeltıraş ve seramik sanatçısı Emrullah Güler, böyle bir çalışmayı ilk kez gerçekleştirdiğini söyledi.

GÜLER: “ALİ AMCANIN VE GÜLPERİ TEYZENİN YÜREKLERİNDEKİ SEVGİYİ CİSİMLEŞTİRDİK"

Soyut kavramlar üzerine sanat icra etmenin zor olduğunu söyleyen heykeltıraş ve seramik sanatçısı Emrullah Güler, "Ali amca ve Gülperi teyzenin heykellerinin yapılması istendiğinde, eşimde heykeltıraş olduğu için şaşırdık. Sonra Ali amcanın ve Gülperi teyzenin hikayesini öğrendik. Sizin de bildiğiniz gibi onların birbirlerine duydukları  sevgi, etraflarına yaydıkları iyilik hikayelerinin ve ömürlerinin özeti gibi. Sevginin iyiliğin ve güzelliğin heykelini yapma fırsatı her zaman insanın eline geçmiyor. Eşim ve ben bu sevgiyi ve iyiliği heykelimizde yansıtmak istedik. Sevgide iyilikte görülebilir değildir, yüreklerdedir. Sanat iyiliği ve güzelliği yaşatmak içindir. Hayatta güzel olan ne varsa sanatta cisimleşir. Biz de heykelimizde Ali amcanın ve Gülperi teyzenin yüreklerinden taşan sevgiyi ve iyiliği cisimleştirdik." şeklinde konuştu.

Çiftin sevgisine yakışır bir eser oluşturmaya çalıştığını ifade eden Güler, bu aşkın kalıcı olması için önemli bir görev üstlendiğini belirtti. Heykeltıraş Emrullah Güler’in yaptığı heykel, Ali ve Gülperi çiftinin mezarının başında sergileniyor.

Bu haber 1475 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GELECEĞİN İMARINI YAPALIM
GELECEĞİN İMARINI YAPALIM
BÖYLE DAHA MI GÜZELSİN KADEM?
BÖYLE DAHA MI GÜZELSİN KADEM?