ELAZIĞ’DAN GİZLİ GÖÇ

ELAZIĞ’DAN GİZLİ GÖÇ

24 OCAK DEPREMİ VE ARDINDAN TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN PANDEMİ SÜRECİNİN YIKTIĞI ELAZIĞ’DAN BAŞKA ŞEHİRLERE NİTELİKLİ VE GİZLİ BİR GÖÇ YAŞANIYOR. YETKİLİLERDEN, YAŞANAN GÖÇLERİN EKONOMİK, SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK YÖNLERİNİ ARAŞTIRILARAK GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALARI KONUSUNDA ADIM ATMALARI BEKLENİYOR

03 Temmuz 2020 - 17:48

Kalkınma ve büyüme yolunda tüm kurumlarıyla ve özel sektörüyle bir çaba ve gayret ortaya koyan Elazığ, 24 Ocak depremi ve ardından Kovid- 19 salgını sebebiyle birçok alanda durma ve hatta gerileme dönemine girdi.

Deprem bölgesi olması ve 24 Ocak depreminde yaşanan olumsuz tablonun hem maddi hem de manevi yıkımını yaşayan, yeniden aynı süreçleri yaşamak istemeyen insanlarımızın şehirden göç etme düşünceleri hayata geçiyor.

NİTELİKLİ GÖÇ VERİYORUZ

Elazığ ilinden farklı illere ve özellikle büyük şehirlere yönelik göçlerde genelde maddi durumu iyi olan  istihdam ve üretim alanında şehre katma değer sağlayan iş insanların ilk sırada olması ciddi bir tehlikeyi de haber veriyor.

Kamu yatırımlarının olmadığı, tüm ekonomi ve istihdamın özel sektör üzerinde yoğunlaştığı şehrimizde, üretim yapan ve şehrin ekonomisine ciddi katkılar sağlayan insanların sessiz sedasız şehirden göç etmeleri ve bu süreci tersine çevirebilecek ciddi, bir çalışma yapılmaması şehirde endişe yaratıyor.

BİLİMSEL OLARAK İNCELENMELİ

Elazığ’dan farklı şehirlere göç yaşanması olayının tüm yönleriyle ele alınması ve göçün durdurulması yönünde adım atılması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, olayın valilik bünyesinde  ilgili tüm kamu ve özel kurum temsilcileri ve bilim insanlarından oluşacak bir komisyon tarafından ele alınıp masaya yatırılması gerektiğini ifade ediyorlar.

İl dışına verilen nitelikli göçün hem ekonomik hem de sosyolojik ve psikolojik yönlerinin araştırılması, bunun için sahada ve göç eden isimler ile göç etmeyi düşünen hemşerilerimiz üzerinde anketler yapılması, anketlerden çıkan sonuçlara göre her bir kurumun hata ve eksikliklerini görerek bu konuda önlemler alma yoluna gidilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, böylesi bir çalışma yapılmadığı takdirde sorunun asıl kaynağının tespit edilemeyeceği, dolayısıyla da çözümde başarılı olunamayacağını ifade ediyorlar.

İŞADAMLARIYLA GÖRÜŞÜLMELİ

Göçün sebepleri ile göçü düşünen ve şehre ekonomik katkı sunan işadamlarının görüşlerinin alınması ve onları bu şehirden göç etmeye ya da bu düşünceye iten sebepler üzerinde çalışılması gerektiğini belirten uzmanlar, insanları göçe iten ve göç yapma zorunluluğuna iten olumsuzlukların giderilmesi konusunda detaylı bir araştırma yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Zaman zaman Elazığ’da önemli işler başaran, kendi işinde başarılı olmalarına ve para kazanmalarına rağmen bu şehirden göç edip tüm sermayesini ve yatırımlarını başka bir şehre nakletmeyi düşünen ve ve bunu sosyal medya hesaplarından da alenen duyuran ve aslında aynı sorunları yaşayan tüm iş insanlarının duygularına tercüman olan isimlerin de dinlenilmesi ve çözüm önerilerinin alınması gerektiğini belirten uzmanlar, sorunun ancak sorunu yaşayanlarla ortaklaşa çözülebileceğini ifade ediyorlar.

SİYASİLERİMİZİN GÜNDEMİNDE OLMALI

Şehrimize yeni yatırımların gelmesi ve yeni, iş alanları ile birlikte istihdamın oluşması yönünde gayret gösteren ve bu konuda önemli bir başarı da ortaya koyan il yöneticilerimiz ile milletvekillerimizin, şehrimizden başka illere olan nitelikli göçlerin durdurulmasına yönelik de gayret ve çalışma ortaya koyması gerektiğini, sıkıntı ve sorun yaşayan iş insanları ve yatırımcılarla bire bir görüşerek var olan problemlerin giderilmesinde öncülük edebileceklerini ifade eden vatandaşlar, bu çalışmalar yapılmadığı ve problemlerin giderilmesi noktasında adımlar atılmadığı sürece şehirden göçün de devam edeceğini ifade ediyorlar.

Bu haber 1506 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Murat eraslan
    1 ay önce
    Deprem malum.Virus var ve Yaz in ortasinda su kesintileri. Idda ediyorum elazig sehri yasanabilir sehirler arasinda son siralarda olmali.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DİLİPAK HALT ETTİ AMA…
DİLİPAK HALT ETTİ AMA…
İKTİDAR DEĞİL MUHALEFET SORUNU
İKTİDAR DEĞİL MUHALEFET SORUNU