Elazığ’da 275 binanın yıkım işlemi tamamlandı

Elazığ'da 275 binanın yıkım işlemi tamamlandı

Elazığ'da depremin ardından ağır hasar alan ve acil yıkım kararı verilen 558 yapıdan 275'inin yıkım işlemi tamamlandı. Ekipler, bir taraftan yıkım işlemlerini sürdürürken, diğer taraftan da depremzedeler için konteyner kentlerden yapımı sürece geçici barınma merkezlerini bitirmeye çalışıyor.

12 Şubat 2020 - 11:41 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 14:55

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8’lik depremde 4’ü Malatya’da 37’si Elazığ’da toplam 41 kişi hayatını kaybetti, birçok yapı ise hasar gördü. Depremin ilk gününden itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde bin kişilik ekiple yapılan hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla 19 bin 821 bağımsız bölümden oluşan yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı yapı sayısı 8 bin 519 olarak belirlendi. Şu ana kadar acil yıkım kararı verilen 558 yapıdan 275'i yıkıldı. Kent genelinde Mustafapaşa, Sürsürü ve Abdullahpaşa Mahalleleri başta olmak üzere bir çok noktada yıkımların aralıksız devam ettiği bildirildi.

GEÇİCİ BARINMA MERKEZLERİ İÇİN YOĞUN ÇALIŞMA

Öte yandan çadırda kalan depremzedelerin geçici barınma merkezlerine yerleştirilmesi için çalışmalar ise eş zamanlı olarak yürütülüyor. Bir kısmı kentteki bazı yurt ve misafirhanelere yerleştirilen deprem zedeler için 1'i Sivrice'de 4'ü kent merkezinde olmak üzere 5 ayrı yerde 5 binden fazla ailenin kalacağı konteyner kent kurulumu yapılıyor. Konteyner kentlerin bir kısmının bir hafta içerisinde tamamlanarak depremzede ailelerin yerleştirilmesinin planlandığı bunun için ekiplerin sahada 24 saat aralıksız çalışma yaptığı kaydedildi.

Bu haber 424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ'daki orman yangını söndürüldü
Elazığ'daki orman yangını söndürüldü
26 Eylül Elazığ Nöbetçi Eczaneler
26 Eylül Elazığ Nöbetçi Eczaneler