EKONOMİYE TERMAL DOPİNGİ

EKONOMİYE TERMAL DOPİNGİ

Ak Parti Milletvekili Metin Bulut,  Eski Devlet Hastanesinin yerinde eğitim kampüsü ve yeni öğretmenevi binasını yapmak istediklerini ifade ederek, son yıllarda gerçekleştirdikleri en güzel hizmetin termal sondaj olduğunu belirtti.

28 Ocak 2019 - 17:24

Nisa Yılmaz/ AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Hakimiyet Gazetesi’ni ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Metin Bulut, Hakimiyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Toprak’ı ziyaret ederek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

ESKİ DEVLET HASTANESİ YERİNE EĞİTİM KAMPÜSÜ

Metin Bulut, ’’Eski devlet hastanesini eğitim kampüsü yapmak istiyoruz. Geçen hafta iki bakanlığı yakından takip etmesi için ziyaret ettim. Peki, niye eğitim kampüsü yapmak istiyoruz? Bu alanı eğitim kampüsü yaptığımızda, Elazığ’ın bütün derslik sayısını karşılayabilecek büyüklükte bir alan. Yaklaşık 300-350 derslik çıkıyor. Bu şekilde Elazığ tekli eğitim sistemine geçmiş olacak. Bölgenin ekonomisini canlandırabilecek bir proje. 7 bine yakın öğrenciden bahsediliyor. Öğrenciler o caddeyi yaya olarak kullanıyor. Bir yaya sirkülasyonun olduğu ekonomik gelişmeler yaşanacak. Öğretmenevini de oraya alacağız.  Aynı zamanda bu bölgeye çok ciddi canlılık kazandıracak.‘’ dedi.

 

ŞEHİR HASTANESİ BÖLGENİN UMUDU OLDU

Elazığ’da hizmete giren Fethi Sekin Şehir Hastanesinin önemli bir hizmet olduğunu vurgulayan Bulut, ’’Şehir hastanesinde şuan hastalara 5 yıldızlı hizmet veriliyor. Ama orada hem doktor sayısını hem de bu konuda üst düzey doktorların çalışacağı bir ortam oluşturmamız lazım. Bu da sermaye ile alakalı doğrudan. Şehir hastanesini, bölgenin hastanesi yapmak istiyoruz. Şehir hastanesi, sadece Elazığ’a hizmet etsin istemiyoruz. Elazığ’ın nüfusu, böyle bir hastaneyi tatmin edecek bir sayıda değil. Bin 50 yataklı bir hastane. Genelde 1,5 milyonluk bir nüfusta olması gereken bir hastane. Bizim çevre illerden de hasta alabileceğimiz düzeyde hizmet vermemiz lazım. Bunu da ancak iyi hekimle sağlarız. Bu iyi hekimleri muhafaza etmemiz lazım. Şuan da yaklaşık 5-6 bin gelir kaybıyla çalışıyorlar, ama bu git gide düzeliyor. Bunun telafi edilmesiyle alakalı sağlık bakanlığıyla konuştuk. Şuanda farklı bir yöntemle bunu çözmeye çalışıyoruz.‘’ diye konuştu.

TERMAL TESİSİ’Nİ  KAMU İŞLETECEK

Metin Bulut, ’’Sondaj makineleri oldukça maliyetli. Golan’da bir su bulunmuştu zaten, 7 sondaj vurduk. Fakat burada mükemmel bir su çıktı. Mineral değerini ölçülüyor, hangi hastalığa iyi gelir diye tanıtabilmemiz için. Burayı bir ay önce açacaktık. Suyla ilgili yaşanan problemleri ancak bakanımız ile birlikte aşabilirdik. Bu nedenle kendisini de bölgeyi görmesi için çağırdık. Suyu ihale etmek istiyorduk. 10 bin yatak kapasitesini kaldırabilecek bir su mevcut. Belirlenen sınırın altında yatak sayısı yapılınca da yeterli verim alınamıyor. Bunun belediyece işletilmesi önerdim. Valilik de isteyince, ortak bir şirket kurulmaya karar verildi." dedi.

 

TERMALİN YENİ ADRESİ ELAZIĞ…

Bölgenin termal turizm tesisi merkezlerinden biri olacağını ifade eden Bulut, ’’Avantajı şehrin göbeğinde olması ve 6 bin dönüm devlet arazisinin yer alması. İsteyen herkese arsa tahsisi yapabileceğiz bu sayede. Ben öyle tahmin ediyorum ki, iyi değerlendirecek olursak bölgenin termal turizm tesisi merkezlerinden bir tanesi olabilir. Termal turizm diğer turizm alanlarına göre daha farklı. Çünkü yılın 12 ayı sürekli çalışır. Son dönemde yaptığımız en iyi işlerden bir tanesi. Turizm potansiyelini büyük ölçüde etkileyecek.’’

 

SULAMA PROJELERİNDE GECİKİLDİ

Elazığ’da yapılan hizmetler hakkında da bilgiler veren Bulut, ’’Harput’taki Külliye, İpekyolu, jeotermal su zaten hayalimdi. Bu projeleri sürekli takip ediyorum. Kırsal turizmi desteklemeyle alakalı yüzlerce insan desteklerden faydalandı. İlçelerimiz bu konuda oldukça verime açık fakat yeterli ölçüde değerlendirilmiyor. Elazığ’ın tarım konusunda tek eksiği sulama projelerinin gecikmiş olması. Kuzova’ya geçen yıl su sağlandıktan sonra gördüğüm manzara çok hoşuma gitti. Tarlalar yemyeşil. Domates ithalatında ciddi bir noktadayız. Sulama projelerinde yaşanan sıkıntılar olmasaydı belki Elazığ bu yönüyle ikinci ürüne dönmüş olacaktı.’’ dedi.

 

MÜCAHİT BEY İYİ BİR BELEDİYECİLİK YAPTI

Milletvekili Metin Bulut, ’’Çukurova Bölgesinden sonra en fazla sebze üretilen yer Elazığ. Kuzova için Bakan Veysel Eroğlu’na gittikten sonra yavaş yavaş ihalesine başladık. Ama bu çok uzun bir iş, üç-beş seneyi alır.   Burada yatırım yapmak isteyen insanlar var. Ekilecek alan problemi var. Onu çözmeye çalışıyoruz. Elazığ’a gelen herkes bunu görüyor. Elazığ, gözle görülür değişikliklerin yaşandığı bir şehir. Mücahit bey, şehircilik açısından iyi bir belediyecilik yaptı." dedi.

Bu haber 1904 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANKARA KAZANIMLARI
ANKARA KAZANIMLARI
KAMU DUYARSIZLIĞI
KAMU DUYARSIZLIĞI