DEVLET MEMURLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR EMSAL KARAR

DEVLET MEMURLARI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR EMSAL KARAR

Bilindiği gibi devlet memurlarının gazetelerde ve televizyonlarda yazı yazma, program yapma gibi görevlerde bulunmaları kamuoyunda yasak olarak bilinmekteydi.

20 Kasım 2020 - 16:53

İşte tam da buna benzer bir olay yargıya taşındı ve yargı bu konu ile ilgili emsal bir karara imza atıldı.

Eğitimci, şair ve yazar Faruk YILDIZ Elazığ’da Hakimiyet Gazetesin’de yazmış olduğu köşe yazasında Elazığ Ak Parti il başkanının 2018 Milletvekili genel seçimleri ile ilgili sarf ettiği bir söz üzerine 26 Haziran 2018 tarihli ve “SAYIN CUMHURBAŞKANIM” başlıklı bir köşe yazası kaleme alarak konunun Cumhurbaşkanınca  bilinmesini ve öğrenilmesini arzu etmişti.

Ancak ilgili il başkanı eleştirileri kabullenmeyip yine basın üzerinden ilgili köşe yazarına yönelik ithamlarda bulunmuş; yetmemiş İl Valiliği üzerinden hakkında soruşturma açılmasını sağladığı iddia edilmişti. Ayrıca Köşe yazarı Faruk Yıldız, 26. ve 27. dönem milletvekili genel seçimlerinde Ak Partiden iki dönem üst üste aday adayı da olmuştu.

Bunun üzerine köşe yazarı da bağlı bulunduğu kuruma çağrılarak yazmış olduğu köşe yazısı nedeniyle hakkında soruşturma açılmasının istendiği bildirilmişti.
 

Bu gelişmeler üzerine eğitimci, şair ve yazar Faruk Yıldız yazarlık yaptığı Hakimiyet gazetesinde  02/07/2018 tarihli DEVLET MEMURUNUN GÖRSEL VE YAZILI BASINDA DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKLAMAYA DAİR HAKLARI ÜZERİNE” bir köşe yazısı kaleme alarak ilgili kişi ve kurumlara devlet memurunun ilgili konu hakkında haklarını izah eden teknik bir yazı kaleme alarak cevap vermişti.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Elazığ’da bir gazeteci de  Faruk Yıldız’a ne şekilde ceza verilmesi gerektiği yönünde bir yazı kaleme alarak yetkililere yol göstermiş ve bu gazetecinin  göstermiş olduğu yol takip edilerek düşüncelerini anayasanın ve yasaların kendisine vermiş olduğu haklara dayanarak açıklayan Faruk Yıldız’a belirtmiş olduğu yönde ceza verilebileceğini ifade etmişti.

Bütün bu gelişmeler üzerine Faruk Yıldız bir dönem yöneticilik de yapmış olduğu Elazığ MEMUR-SEN’e konu ile ilgili bir basın açıklaması yapmaları yönünde talepte bulunmuş ancak şu an Memur-Sen il temsilciliği ve Eğitim-Bir-Sen il başkanlığı görevini yürüten ilgili kişi de açıklama yapamayacaklarını, bu yönde genel merkezin telkinde bulunduğunu ifade etmişti.

Yaşananların sonunda  Faruk Yıldız’a “kınama” cezası verilmesi teklif edilmiş, sicili temiz olduğu için bir alt ceza olan ‘uyarma” cezası verilmişti.

Bunun üzerine kendisi hakkında basın açıklaması yapmayan Eğitim-Bir-Sen genel merkezi aracılığıyla konuyu bölge idari mahkemesine taşıyarak ve mahkemenin oy birliği ile vermiş olduğu kararla almış olduğu cezayı iptal ettirdi. İlgili kurum da karara itiraz ederek istinaf mahkemesine itiraz başvurusunda bulundu. İstinaf mahkemesi de yine oy birliği ile köşe yazarımızın lehinde karar vererek verilen iptal kararına kesinlik kazandırdı.

Bu kararla kamuoyunda yanlış bilinen  algıların düzeltilmesi ve siyasetin konuşan, üreten, eleştiren, yol gösteren, önerilerde bulunan, entelektüel olma yönünde çabalayan devlet memurlarının üzerinden kalktığının önemli bir göstergesi oldu. Bu karar susan, susturulan Türkiye değil, özgür düşünen bir Türkiye arzusunun ve iradesinin tescili kararıdır. Bu karara imza atan Cumhuriyetin hakimlerini tebrik ediyoruz.

Bu haber 880 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DEVLETİ TARTIŞTIRMAK
DEVLETİ TARTIŞTIRMAK
Korona unutuldu, intihara teşebbüsünü vatandaşlar film gibi izledi
Korona unutuldu, intihara teşebbüsünü vatandaşlar film gibi...