DAHA ÇOK ÇALIŞMAK VE ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

 DAHA ÇOK ÇALIŞMAK VE ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

Erol KARA/ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US. News, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2019’u açıkladı.

24 Şubat 2019 - 13:37

Üniversiteler Küresel/Bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayıları, yayınlara yapılan atıflar, uluslararası işbirliği gibi 13 kritere göre sıralandı. 

2019 sıralamasında 75 ülkeden 1372 yükseköğretim kurumu yer alırken, Fırat Üniversitesi Mühendislik alanında Dünya da 409, Türkiye’de ise 5. sırada yer alarak büyük bir başarı grafiği sergiledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ,” Öğretim üyelerimizin de günün şartlarına uygun ve bilim camiasının gerektirdiği kurallar çerçevesinde kendilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Akademik teşvikimizi de ona göre yapıyoruz. Atama kriterlerimizi de değiştirdik ve güncelledik. Durmak yok , daha çok çalışmak daha çok üretmek zorundayız” dedi.

Rektör Prof.Dr.Demirdağ,” Tabi bu ABD menşeli kurum her yıl değerlendirme yapıyor. Türkiye’de bu değerlendirmenin içinde olan üniversitelerden biride Fırat Üniversitesi. Bu tamamen üniversitesinin bilimsel verilerini ve uluslararası, ulusal düzeyde dahil olmak üzere tanınırlığıyla  ilgili projeler bunda etkili oluyor. Yaptığı yayınlar bu yayınlara yaptığı atıflar ve bu mezunlarının üniversitenin tanınırlığına olan etkisi yani ekonomiye katkıları veya toplumu yönlendirmedeki etki gücü gibi birçok faktör üniversitemizin en iyi üniversiteler içinde olmasını sağlıyor. Bu tamamen bağımsız kuruluşların, bizim dışımızda kuruluşlar tarafından yapılan  bir değerlendirmedir. Burada da tabiki bunu sağlamak için ne yapmak lazım ?  Çok çalışmak lazım.Biraz önceki bahsettiğim kriterler işte bilimsel çalışmalar, proje çalışmaları, öğretim üyelerimizin uluslararasındaki yaptıkları işbirlikleri gibi  birçok faktör.” dedi.

 

DURMAK YOK

Prof.Dr.Demirdağ,’’Biz özellikle öğretim üyeleri başta olmak üzere hem yetiştirdiğimiz öğrencileri de aynı şekilde daha çok niteliği ön planda tutmaya çalışıyoruz ve öğretim üyelerimizin de günün şartlarına uygun ve bilim camiasının gerektirdiği kurallar çerçevesinde kendilerini geliştirmelerini sağlıyoruz. Akademik teşvikimizi de ona göre yapıyoruz. Atama kriterlerimizi de genellikle bu mimvalde değiştirdik ve güncelledik. Öğretim üyelerimiz de hem buna adaptasyon sağlamak açısından hem de kendilerini geliştirmek açısından üniversitemizin bu alandaki skorlarına olumlu etkileri oldu. Bunun dışında da sizin verdiğiniz eğitimin kalitesi ve yine alt yapınız gibi faktörler üniversitenin uluslararası düzeyde hem tanınırlığına hem de Dünya ‘nın  en iyi üniversiteleri içinde yer almasını sağlıyor. Ben bundan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz her zaman şunu diyoruz: Durmak yok , daha çok çalışmak daha çok üretmek.Kendi alanımızdaki paydaşlarımızla iş birlikleri yapmak ve yine rekabet gücümüzü olabildiğince yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

 

Bu haber 1002 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YENİDEN YATIRIM ATAĞI
YENİDEN YATIRIM ATAĞI
“NEFES ALAMIYORUM”
“NEFES ALAMIYORUM”