"BU TİP TOPLUMSAL SUÇLARIN İNSANLIĞA KARŞI İŞLENDİĞİ...

"BU TİP TOPLUMSAL SUÇLARIN İNSANLIĞA KARŞI İŞLENDİĞİ BİLİNCİ İLE HAREKET ETMELİYİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,  2 Temmuz Madımak ve 5 Temmuz 1993’te Başbağlar katliamının üzerinden 27 yıl geçtiğini belirterek; bu katliamlar sonucunda hayatlarını yitiren kişilere bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diledi.

02 Temmuz 2020 - 15:16

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; “2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçıların 33’ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetti. O gün Madımak Oteli’nde sadece 33 insanımız değil, aynı zamanda düşünce dünyamız, edebiyatımız, kültürel değerlerimiz de kül oldu. Üzerinden 27 yıl geçen bu katliamın bazı faillerinin yargılandığı davanın, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına karşın zamanaşımına uğramış olması ise ayrı bir utanç nedenidir. Türkiye’de toplumsal ayrışma ve kutuplaşmanın her geçen gün daha da artmasının başlıca nedeni; toplumsal olaylar ile ilgili acılarımızı ortaklaştıramamamız, bu tip olayların yaşanmaması için düşünce dünyamızda ortak fikirler geliştiremememizdir. Başbağlar ya da Madımak adı ne olursa olsun bu tip toplumsal suçların insanlığa karşı işlendiği bilinci ile hareket etmeliyiz” dedi.

Vekil Erol; “Böylesine büyük acıların bir daha asla yaşanmaması için geçmişten ders alarak dayanışmayı, yan yana olabilmeyi, eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve barış ile kimsenin ayrımcılığa uğramadığı bir Türkiye idealini gerçekleştirmeliyiz. Bu vesile ile 2 Temmuz Madımak’ta, 5 Temmuz 1993’te Başbağlar’da yaşamını yitiren yurttaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” diye ifade etti.

Bu haber 1249 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİR ÇINARI KAYBETTİK
BİR ÇINARI KAYBETTİK
KUKLA BİR REKTÖR MÜ İSTİYORSUNUZ?
KUKLA BİR REKTÖR MÜ İSTİYORSUNUZ?