BÖYLE DAHA GÜZELSİN ELAZIĞ

BÖYLE DAHA GÜZELSİN ELAZIĞ

İL PANDEMİ KURULU KARARLARI İLE İLİMİZDE KURALLARA UYMA ORANI HIZLA ARTIYOR. BAZI CADDE VE SOKAKLARIN ULAŞIMA KAPATILMASI, TOPLU ALANLARDA MASKE TAKILMASI İLE 65 YAŞTAN SONRA 20 YAŞ VE ALTI KESİME DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN SONRA ELAZIĞ, KURALLARA UYMA NOKTASINDA TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR ŞEHİR OLDU

05 Nisan 2020 - 16:24


 

Koronavirüs salgınından hemşerilerimizi korumak ve var olan vakaların yayılmasını önlemek amacıyla alınan kararlara uyulması şehir cadde ve meydanlarında da kendini gösterdi.  Bazı sosyal medya kullanıcıları, hem cumartesi hem de Pazar günü şehrin değişik noktalarından çekip paylaştıkları resimlerle, şehrin cadde ve sokaklarının boş görüntülerini yayınladılar.

 

VALİ KALDIRIM’DAN ETKİN ÖNLEMLER
İlimizde vaka sayısı ile ölüm sayısının diğer illere oranla çok düşük kalmasının en önemli sebebi, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın başkanlığında toplanan Pandemi Kurulunun aldığı kararlar oldu.

Şehrimiz insanına virüs bulaşmaması adına hemen her gün hatta her saat yeni kararlar alan ve bunu hayata geçiren Vali Kaldırım’ın bu hassasiyeti sayesinde ilimizde ciddi bir vaka sayısı oluşmadı.

KARANTİNA MAĞDURİYET DEĞİL, HAYATİ BİR TEDBİR
Koronavirüsün odak olarak olası salgını endişesi ile ilimizde dört noktada karantina uygulamasına geçildi.

Karakoçan İlçesinde bir mahalle, şehir merkezinde ise Sürsürü, Cumhuriyet ve Kırklar Mahallesi'nde 3 apartman karantinaya alındı.

Bu binalarda dezenfekte çalışmaları gerçekleştirildi ve oturan tüm vatandaşlar test uygulaması yapıldı. Polisin 24 saat nöbet tutmaya başladığı binaya giriş ve çıkışlar yasaklandı.

 

CADDELER BOŞ, KEPENKLER KAPALI
İlimizde salgının yayılmasını önlemek amacıyla birçok önlem alınırken bunlardan en önemli ve gerekli olanı ise en yoğun caddelerin hem araç hem de yaya trafiğine kapatılması oldu. Araç ve yaya sirkülasyonun en fazla olduğu Gazi Caddesi, Hürriyet Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi ile İstasyon caddesi araç trafiğine kapatılarak yoğunluğun yaşanması engellendi.

Bu caddelerde yaya trafiğine de sınırlama getirildiği için birçok işyeri açılmadı ve kepenkler kapalı kaldı.

BANKA ÖNÜNDE BEKLEMELERE SOSYAL MESAFE AYARI
Banka önlerinde ATM sırası bekleyen vatandaşlarımız için de sosyal mesafe uygulaması getirildi ve en az üç adım mesafe ile alan işaretlemesi yapıldı.

 

MASKE ZORUNLULUĞU
Özellikle Pazar yerleri, marketlere giriş ile toplu ulaşım araçları ile toplu olarak görev yapılan işyerlerinde maske mecburiyeti getirildi. Görevliler semt pazarı giriş noktalarında hem maske kontrolü yaptı hem de maskeleri olmayan vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirdi.

 

GENÇLER DE KURALLARA UYUYOR
Tedbirler kapsamında 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma  yasağı ile ilgili denetimler de sürdürülüyor.

Bilindiği gibi 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğanların ve 65 yaşın üzerinde olanların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bu kapsamda ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'da da denetimler artırılırken İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kentin en işlek caddeleri ve yoğunluk olan alanlarda 20 yaş ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasını engellemek için uygulama yapmaya devam ediyor.

SIKI YOL KONTROLLERİ
Şehre girişleri en aza indirmek ve özellikle dışarı çıkma yasağı olanların denetimini yapmak amacıyla şehir giriş ve çıkışlarında emniyet görevlileri, köy ve ilçe yollarında ise jandarma ekipleri denetimlerini sürdürüyor.

Şehir girişlerinde yapılan kontrollerde araç içi sosyal mesafe kuralına uyup uyulmadığı kontrol edilirken her bir vatandaşın ateşi ölçülüyor. Bu işlemlerin yapılması dolayısıyla uzun kuyruklar oluşuyor. Bu manzarayı gören ve beklemek istemeyen vatandaşlar geri dönerek çok zaruri bir gerekçe olmadığı takdirde evlerinde kalmayı tercih ediyorlar.

YASAKTAN KAÇIŞ YOK
Salgının etkisini en aza indirmek amacıyla alınan kararların sahada ciddiyetle uygulanması sonucu cadde ve sokaklar boş kaldı. Kıraathane ile diğer eğlence ve oyun salonlarının kapatılması sonrasında, vatandaşlardan bazı mekânlarda kumar oynanıyor ihbarları geldi.

İhbarı değerlendiren emniyet güçleri, İcadiye Mahallesi Balakgazi Caddesi'nde bulunan bir iş merkezinin 6. katındaki ofise baskın yaptı. Ofise giren polis, içeride umuma açık yer şeklinde dizayn edilen 3 masa toplam da 11 kişiyle karşılaştı.

Yakalanan 11 kişiye 1593 sayılı Hıfzıssıhha Kanunu korona virüs tedbirlerine aykırılıktan 3 bin 150'şer TL'den toplam 34 bin 650 TL para cezası kesildi. Ayrıca Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın talimatıyla 30 gün ikametlerinden çıkmama cezası verildi.

BAKAN SOYLU’DAN ALKIŞ

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, kumar oynayan vatandaşlarla ilgili yaptığı sosyal paylaşımlarda şu cümlelere yer verdi:

“Ekiplerimizin bir ofiste kumar oynandığını tespit etmesi üzerine, yasakları ihlal eden 11 kişinin her birine;

3.150 TL idari para cezası,

30 gün ikametlerinden ayrılmama tedbiri, En az 10 kitap okuma zorunluluğu getirilmiştir.

Lütfen alınan tedbir ve karalara UYALIM...”

Vali Kaldırım’ın kumar oynayana şahıslara verilen maddi ve ev cezası ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı, kısa bir süre sonra İç İşleri Bakanı Süleyman soylu tarafından da paylaşılarak “valimize alkışlar” emojisiyle tüm ülkeye örnek gösterildi.

Bu haber 647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Turan
    1 ay önce
    İnsansız; hiçbir yer veya saray dahi olsa metruktur.Haraptir, yaşayamaz.Butun cansız maddeler insanın nefesiyle can bulur.Ne dediğimizi bilelim,saksakciliga gerek yok.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ'da otomobil takla attı
Elazığ'da otomobil takla attı
Deprem konutları yükseliyor
Deprem konutları yükseliyor