BİNALAR YIKILIYOR, PEKİ YA ASBEST?

BİNALAR YIKILIYOR, PEKİ YA ASBEST?

Başak MERAL GÜNDÜZ/24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ilimizde meydana gelen depremde birçok bina yıkılmış çoğu da hasar görmüştü.

08 Mart 2020 - 12:18

Lösev Elazığ İl Temsilcisi Ayşe KAVAK bu konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada “Lösev olarak günlerce yaptığımız araştırma ve ilimizdeki gözlemler sonucunda binaların yıkımı sırasında çıkan beyaz tozun bizlere zarar vereceğinin kanısına vardık.Sözü edilen beyaz duman yani Asbest,olup bu maddenin insan sağlığına çok büyük zararı olduğunu tespit ettik.  Tespitlerimiz sonucunda,Asbest lifleri, çeşitli nedenlerle havaya salınan bu liflerin solunmasıyla vücuda girerler. Bu lifler vücuda girdikten uzun yıllar sonra sağlık sorunlarına yol açabilmektedirler. Asbest, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) listesinde “kesin kanserojen” olarak tanımlanmıştır. Asbestin neden olduğu sağlık sorunları esas olarak iki başlıkta sıralanabilir:Akciğer kanseri,Akciğer Zarı Kanseri.


Buna bağlı olarak;Bina yıkımlarının yarattığı çevre kirliliğinin önlenmesi için yıkım süreçleri konusunda kapsamlı, sistematik ve uzun vadeli bir program oluşturulmalı ve uygulanması sağlanmalıdır. Söz konusu yıkımda, tehlikenin devam edip etmediği konusunda ve alınan önlemlerle ilgili kamuoyunun da bilgilendirilmesi gerekmektedir”dedi.

 

Ayşe Kavak "Bizler Lösev olarak,soluduğumuz havamızı kirleten ve zamanla bizi hasta edecek bu zehirli maddeye karşı yıkımın ve hafriyat temizlenme çalışmalarının usulüne uygun ve kamuoyundaki kaygıları azaltacak şekilde şeffaf bir şekilde yapılması diliyor; çalışanların ve çevredekilerin sağlığı açısından gerekli gördüğümüz bu açıklamayı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”dedi.

 

Bu haber 7021 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Selçuk Durak
  1 ay önce
  Asbesten bahsedilmisken belirtmek istedim istanbulda yaşayıp ıskide çalışmaktayım tatil için elaziga geldiğimde su ile ilgili bi kac qrizayq rastlqdim istanbulda kansorejen madde tasidigi icin tamamiyla yenilenip iptal olan asbes hatlar elazigda icmesuyu hatlarinda halen kullanilmakta yani memleketimde içilen suların taşıyıcı unsurları malesef bu hatlardan bilginize
 • MUSTAFA ETHEM KIZIRGIL
  2 ay önce
  bahse konu binaların yapımında kullanılan hiçbir malzemede asbest yoktur. yıkımda çıkan toz çimento kireç kum türü malzemelerin tozudur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EKİM ALANLARININ KONTROLÜ YAPILDI
EKİM ALANLARININ KONTROLÜ YAPILDI
Normalleşme süreciyle birlikte tekstilde seri üretim başladı
Normalleşme süreciyle birlikte tekstilde seri üretim başladı