BASKİL BELEDİYESİ BİN YILLIK MANASTIRA ULAŞIM İÇİN YOL...

BASKİL BELEDİYESİ BİN YILLIK MANASTIRA ULAŞIM İÇİN YOL YAPIMINA BAŞLIYOR

Elazığ'ın Baskil ilçesinde bulunan ve 3 saatlik yürüyüşle ulaşılan Mar Ahron Manastırı'na yol yapmak için çalışmalar başladı.

02 Aralık 2019 - 12:10 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 12:57

Baskil Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında,  Suyatağı köyü üzerinden yol yapılması için başvuru dilekçesi verildiği bildirildi.

BİN YIL ÖNCE KULLANILDIĞI TAHMİN EDİLİYOR

Manastırın bin yıl önce bölgede yaşayan Hristiyan ve Ermeniler tarafından kullanıldığı biliniyor. Manastırda yer alan doğu batı ve doğu güney noktasındaki 2 kulenin Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubad’ın da hapsedildiği Muşar Kalesi ve çevresini gözetlemede kullanıldığı tahmin ediliyor. Bölgedeki en yüksek dağın zirvesinde bulunan manastıra yol olmadığı için ulaşım, yaya olarak yaklaşık 3 saat sürüyor.

Mar Ahron Manastırı'nın bulunduğu bölge 1'inci derece sit alanı olarak belirlenip, koruma kararı alındı. Baskil Belediyesi Başkanı İhsan Akmurat’ın  Mar Ahron Manastırının turizme kazandırılması için girişimlere başladığı ifade edildi.

Bu haber 778 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • burcu balkanlıoğlu
    6 ay önce
    Baskilin içinde Minibüs otobüs ve traktör vb park edebileceği bir otopark yok...zemini stablize boş bir meydan var..yazın tozdan kışın çamurdan geçilmiyor..sokaklarda caddelerde başıboş gezen köpekler...malesef hoş değil ...yazın çarşının içinde park eden araçlar nedeniyle trafik felç.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YENİDEN YATIRIM ATAĞI
YENİDEN YATIRIM ATAĞI
“NEFES ALAMIYORUM”
“NEFES ALAMIYORUM”