Başkan Kara:“ Yasa teklifi emekçilerin beklentilerini...

Başkan Kara:“ Yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor”

T.Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Kara yaptığı yazılı açıklamada,“ Anayasanın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere,Mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır.Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemek yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin mali gücüne göre olması gerektiğidir.” dedi.

06 Kasım 2019 - 15:26


Kara sözlerine şöyle devam etti:“ Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor.Ücretlerimizden kesilen vergiler , Gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor.İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor.Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçinin ocak ayında eline 3.500 TL geçerken yıl sonunda 3.000 TL’ye düşüyor.

Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve Hukuka uygun değildir.Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir.TBMM’ ye sunulan, vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliği ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor.

Bu teklifte,Ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor.Ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20- 25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13.5 katı iken , günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor.

Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi ,Çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır.Türkiye ‘de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik vergi adaletinin sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar, konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, İşverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek, Haksızlık… Adaletsizliktir…

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir reform Ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır.

TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından , asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. En az geçim indirimi uygulamasıyla da belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır.

Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir. Talebimiz ve beklentimiz , vergide sağlanacak düzenlemelerin ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır.Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli v e kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi, sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur.” dedi.(Bülten Haber)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 640 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Korsan taşımacılığa asla geçit verilmemeli”
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Korsan taşımacılığa asla...
Tunceli'de kayıp kardeşlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı
Tunceli'de kayıp kardeşlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı