"ANADOLU BENEKLİ SEMENDERİ" GÖRÜNTÜLENDİ

"ANADOLU BENEKLİ SEMENDERİ" GÖRÜNTÜLENDİ

Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde koruma altındaki "Anadolu Benekli Semenderi" görüntülendi. 

16 Mayıs 2018 - 14:28

Son zamanlarda Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Muş, Bingöl ve Bitlis'de görülen ve nesli tükenmekte olduğu için koruma altında bulunan "Anadolu Benekli Semenderi" Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinden sonra Nazımiye ilçesinde de görüntülendi. Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan Anadolu Benekli Semenderi'ni Nazımiye ilçesine bağlı Aşağı Doluca köyünde doğa fotoğrafçısı Mahmut Boztaş fotoğrafladı. 
12 yıldan bu yana sürüngenler, kuşlar ve yaban hayatı hakkında gözlem yaptığını belirten doğa fotoğrafçısı Mahmut Boztaş, “Gözlemlerim arasında birkaç yıldır semenderler de vardı. Ancak kameram olmadığı için kayıt altına alamamıştım. Lekeli semender daha önce pek çok kez görüntülenmişti. Ben lekeli semenderin yanı sıra türü tehdit altında bulunan Benekli Anadolu Semenderini görüntüledim. Bazı insanların bu hayvanın zararlı olduğu yönünde yanlış yargıları var. Son derece zararsız ve sevimli bir hayvan. Sulak alanlarda yaşayan bu hayvanın yaşam alanlarının yok edilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. 
Boztaş, çalışmaları kapsamında bugüne kadar bölgede sürüngenlerin yanı sıra 150 kadar kuş türü, vaşak, dağ keçisi, kelebek, gelincik, ayı, kurt, tilki gibi hayvanları da görüntüleyerek kayıt altına aldığını da aktardı.(iha)  

Bu haber 522 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EC­ZA­CI­LAR MAĞ­DUR
EC­ZA­CI­LAR MAĞ­DUR
81. AİLE SAĞLIK MERKEZİ  İCADİYE MAHALLESİNDE HİZMETE GİRDİ
81. AİLE SAĞLIK MERKEZİ  İCADİYE MAHALLESİNDE HİZMETE GİRDİ