AĞIZDAN BESLENEMEYEN HASTALARA “GÜVENLİ” GIDA TAKVİYESİ

AĞIZDAN BESLENEMEYEN HASTALARA “GÜVENLİ” GIDA TAKVİYESİ

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde ağızdan beslenemeyen yoğun bakım hastaları ve prematüre bebekler için hayati önem taşıyan gıda takviyesi, hastane bünyesinde hizmet verilen TPN (Total Parenteral Nütrisyon) Ünitesindeki ileri teknoloji cihazlarla el değmeden hazırlanıyor

27 Aralık 2018 - 11:18

. Bir eczacı ve iki biyolog ile hizmet veren ünite, kontrol edilebilir havalandırma sistemlerine sahip, içerisine özel giysiler ile girilen yüksek düzey hijyenik kabin ortamında A sınıf steril şartlarda sunulan hizmet ile gıda takviyesi kaynaklı enfeksiyon kapma riski yok denecek düzeye indiriliyor.

Konu ile ilgili Birim Sorumlusu Eczacı Hasan Yılmaz şöyle konuştu; “TPN ünitemizde hastalarımız ve bebeklerimizin ihtiyacı olan mamaları Partikül ve mikroplardan arındırılmış kapalı kabin ortamında hijyenik olarak ve içinde makro ve mikro düzeyde besinleri içerecek şekilde, temiz odalar içerisinde yer alan çok kanallı ve tam otomatik Compounder (karıştırıcı) cihazları ile el değmeden hazırlıyoruz.”

DOLUM DOĞRULUĞU KONTROL ALTINDA

“Hekim istemleri HBYS aracılığıyla dolum ünitelerine ulaştırılıyor. İşlem otomatik olarak Compounder Cihazı tarafından algılanarak yine el değmeden dolum işlemi gerçekleştiriliyor. Dolum sırasında kullanılan solüsyon miktarları cihaz tarafından ayrı ayrı algılanarak dolum doğrulukları, hasta bilgisi ve ürün kullanımları gibi bilgiler raporlanabiliyor.”dedi.

ENFEKSİYON KAPMA RİSKİ SIFIR DÜZEYİNE YAKIN

Eczacı Yılmaz, manuel olarak hazırlanan gıda takviyesinden dolayı enfeksiyon kapma riski %25, hastane eczanesinde hazırlananlarda %11 iken TPN Ünitesinde hazırlanan gıda takviyesinden enfeksiyon kapma riskinin %0,009 düzeyine kadar inmektedir.” şeklinde konuştu.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk konu ile ile ilgili yaptığı açıklamada, “Günümüzde özellikle yoğun bakımlarda tedavi gören hastalarda beslenme yetersizliği büyük bir sorun teşkil ediyor. Hasta için hayati önem taşıyan bu durum hastanede kalış süresini ve enfeksiyon oranlarını artırırken iyileşmeyi de geciktiriyor. TPN Ünitemizde ağız yoluyla beslenemeyen hastalara damar yoluyla steril bir ortamda ihtiyaç duyulan besin takviyesinin hastalarımızın gereksinimlerine özgü hazırlamaktayız.” dedi.

Öztürk, böyle bir birimin hastanemiz bünyesinde hizmet vermesinin önemine dikkati çekerek, ”Ünitemiz hastanemize artı bir değer katmıştır. Bu birimin hastanemizde açılması maliyetin yanı sıra ulaşım ve ulaşım kaynaklı kontaminasyon (Gıda kaynaklı hastalıklar ve gıda zehirlenmeleri) ve gecikmeleri önlemiştir. Oysa hastanemiz hizmete girmeden önce eski hastanemizde bu hizmet üniversite hastanesinden alınmaktaydı. Bu da transfer şartlarından dolayı gecikmelere ve başka sorunlara da sebep oluyordu” diye konuştu.

Bu haber 1180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarihi camilerde cuma namazı heyecanı
Tarihi camilerde cuma namazı heyecanı
Döndü: “Eski performanslarına dönecekler”
Döndü: “Eski performanslarına dönecekler”