ABD KENDİNİ AKLAYAMAZ

 ABD KENDİNİ AKLAYAMAZ

Erol KARA/Suriye meselesinde ABD ile Türkiye ters düşünce Ermeni meselesinin zamansız gündeme getirildiğini belirten Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rahmi Doğanay, “Uygarlık ve medeniyet adına başta kendi yerlilerini ve birçok ülkede katliamlar yapan ABD, Ermeni meselesini ısıtıp önümüze getirerek kendini aklayamaz. ABD iç siyaseti ve Diaspora adına Ermeni meselesini gündeme getiriyor.” dedi.

10 Kasım 2019 - 11:37

Prof. Dr. Rahmi Doğanay, “Osmanlı en ihtişamlı dönemlerinde bu katliamları yapmadı da, neden ülkenin en sıkıntılı döneminde bu katliamları yapsın.” şeklinde konuştu.

27 Mayıs 1915 tarihinde Ermenilerin zorunlu göçe tabii tutulduğuna dikkat çeken Doğanay, “Tehcir Ermeni toplumunu yok etmek için yapılmadı. Tehcir tamamen nefsi müdafaa olarak yapıldı. Osmanlı dört cephede çarpışırken hem güvenlik meselesi yüzünden hem de Ermeni olaylarını önlemeye yönelik bir tedbiri alarak zorunlu tehciri yaptı.” dedi.

 

HİÇ BİR ZAMAN ERMENİ NUFUSU 1,5 MİLYON OLMAMIŞTIR

Osmanlı en ihtişamlı dönemlerinde bu katliamları yapmadı da neden ülkenin en sıkıntılı döneminde bu katliamları yapsın diyen Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rahmi Doğanay, “Devlet tehcirle hem vatandaşının güvenliğini hem cephede askerinin güvenliğini aldı. Tehcir sadece Ermenilere değil Rumlara da uygulandı. Tehcir de devlet sakıncalı görünenleri geçici olarak güvenli bölgeye gönderilmesiydi. Devlet katliam yapacak olsaydı yerinde yapardı. Tehcirle gidenlerin hepsinin malları kayıt altına alınmıştır. Dönüşlerinde malların iade edilmesi koşulu ile yapıldı. Osmanlı devletinin ittihat terakki yönetiminin Ermeni milletini yok edelim babında Hitler’in Almanya da uyguladığı gibi bir düşünce zihniyet yok. Ama Dramatik olaylar yaşanıyor. Kayıp iki tarafta da var. Ermeniler 1,5 Milyon insan katledildi diyor. Gerek tehcirle, gerek başka sebeplerle hiçbir zaman Ermeni nüfusu 1,5 milyon olmamıştır, bu abartılıdır” dedi.

 

 

ABD’DE ERMENİ MESELESİ DİASPORA VE İÇ SİYASETTE MALZEME OLARAK KULLANILIYOR

Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Rahmi Doğanay “Milli mücadele döneminde bile Türkiye sınırları içinde olan Ermenilere karşı bir tutum yokken Ermeniler Kars dan başlayarak İngilizlerin eşliğinde Erzurum'a kadar katliam yapıyor. Ermenistan ve İsrail Dünya da Siyasal sosyal ilişkileri barışı ve huzuru etkileyen unsurlar gibi de görünüyor. Ermeni meselesi ABD’de siyasi bir konu haline gelmiştir. 1915-17 arasında Ermeni ve Türk toplumu arasında yaşanan dramatik istenmeyen her iki tarafın keşke olmasaydı diyeceği ama birbirini de sulayamadığı mesele siyaset ve diaspora adına yapılıyor. Diaspora bundan geçiniyor. ABD iç siyaseti ve Diaspora adına Ermeni meselesini gündeme getiriyor.” dedi.

 

TARİHÇİLER KONUŞAMIYOR, SİYASETÇİLER KONUŞUYOR

Prof.Dr. Doğanay,“Suriye meselesinde ABD ile Türkiye ters düşünce Ermeni meselesini gündeme getirip seni bu konuda mahkûm ederim tehdidinde bulunuyor” dedi.

Doğanay,” Uygarlık ve medeniyet adına kendi yerlilerini ve Dünyada birçok ülkede katliamlar yapan ABD Ermeni meselesini ısıtıp önümüze getirerek kendini aklayamaz. Ermeniler adına Ermenistan adına ahkam kesenler var. Türkiye ancak şu şekilde kurtulur:  Türkiye bir adam atacağı zaman ABD, Rusya, İngiltere nasıl karşılar endişesinden kurtulabilecek bir güçle “Ben yaparım herkesin durumu ne olursa olsun. Onlar bana göre pozisyonlarını alsın “ diyecek gücümüz olursa, bu mesele gündemden kalkar. Konu siyasi olmazsa Tarihçiler konuşur. Hükumetler konuşuyor tarihçiler konuşmuyor. “ dedi.

 

ABD KATLİAMLARIYLA BİZİ SORGULAYAMAZ

Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Rahmi Doğanay “Türk Milleti olarak tarihinden bugüne kadar dini için ırkı için yargılamadık öldürmedik katletmedik ve Türkiye bugün yaşanan olaylarda da ABD’nin Rusya’ nın cirit attığı Ortadoğu’dan kaçanlara yine kucak açan yine Türkiye.  Bizim hümanist açıdan insanlığımızı sorgulayacak olanlar en son ABD’lilerdir. “ diye konuştu.

 

Bu haber 775 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Korsan taşımacılığa asla geçit verilmemeli”
TESK Genel Başkanı Palandöken: “Korsan taşımacılığa asla...
Tunceli'de kayıp kardeşlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı
Tunceli'de kayıp kardeşlerden birinin cansız bedenine ulaşıldı